Na ndiqni edhe në

Udhëtim

5 destinacionet më të mira të vitit 2021!

5 destinacionet më të mira të vitit 2021!

Burimi: Conde Nast Traveller

Viti 2020 ishte viti kur bota ndali frymën dhe valixhet e udhëtimeve u mbyllën. Për shkak të lëkundjeve kolosaletë Tokës nga pandemia e Covid019, ajo që është e sigurt është se ne do të udhëtojmë më shumë pasi e gjithë kjo të mbarojë. Ne do të vlerësojmë çdo perëndim dielli, do të ndiejmë çdo kokërr ndërsa gishtërinjtë tanë zhyten në rërë. Ne do të mendojmë më shumë se si udhëtimet tona ndikojnë në komunitetet vendase dhe do të bëjmë më shumë hulumtime se ku paratë tona shpenzohen më mirë. Hidhini një sy listës së 5 destinacioneve të vitit 2021.

Chania, Kretë, Greqi

Gatimet e shijshme dhe plazhet e izoluara bëjnë një arratisje perfekte në ishull. Ndërsa porti i tij me ndikim osman dhe pjata me spageti me rrugë me gurë me kalldrëme janë mjaft të bukura, Chania është një mrekulli e vërtetë kur bëhet fjalë për ushqimin e saj. Nga kafenetë e thjeshta bregdetare në darkat e magjishme të Kretës, ky qytet në bregun veri-perëndimor të ishullit grek ka një skenë të përzgjedhur për ju. Pak më larg nga qyteti, restoranti i peshkut “Sunset” në plazhin Sfinari kërkon vetëm të merrni një makinë dhe të niseni, ndërsa magjia e fshehur e Milias mund të gjendet shumë larg në male, duke shërbyer gatime vendase, me pamjet që të lënë pa frymë. Në Pollirinia, ku macet rrëshqasin nëpër hije si ujë, taverna e Akropolit është një kasolle magjike e vogël që shërben për gatime që ju ngrohin shpirtin, pranë rrënojave të një qyteti të vjetër romak.

5 destinacionet më të mira të vitit 2021!

Afrika e Jugut

Ashtu si shumë vende, industria e turizmit në Afrikën e Jugut është zhvilluar vonë. Por ndërsa bota ka bërë një pushim të detyruar, një brez i ri krijuesish ka qenë i zënë duke ndriçuar një komunitet kulturor më të larmishëm në kontinentin afrikan. Bienalet, panairet dhe hapësirat e reja të drejtuara nga artistët janë në krye të skenës së artit të gjallëruar të vendit, me artistë vendas, duke përfshirë motrat binjake Noncedo dhe Nonzuzo Gxekwa, duke marrë hapësirë ​​kryesore në galeri të tilla si instituti Maitland. Për të mos përmendur paradën e hoteleve dhe shtëpizave të freskëta që ju mirëpresin në vitin 2021. Mjafton që e gjithë kjo situatë të përfundojë.

5 destinacionet më të mira të vitit 2021!

Guyana

Megjithëse është vendi i vetëm në Amerikën e Jugut që flet anglisht, Guajana ka një popullsi shumë të larmishme. Një përzierje e ndikimeve indiane, afrikane, kineze, evropiane dhe amerikano-indiane e bëjnë këtë komb të vogël që kufizohet nga Venezuela, Brazili dhe Surinami, një vend emocionues për t'u eksploruar. Dhe me pasurinë natyrore, duhet padyshim të jetë arratisja juaj e vitit 2021. Por ndërsa mund të vizitoni ujëvarat apo eko-shtëpizat që vazhdojnë të shfaqen aty, mund të vizitoni edhe fiset indigjene. Makushi, të pranishëm në rajonin Rupununi për rreth 7,000 vjet, janë një grup i nëntë popujve amerikano-indian në Guajanë. Përpjekjet ekoturistike nënkuptojnë se turistët tani kanë mundësinë të përshkojnë këtë vend për të qëndruar në fshatrat Makushi dhe të mësojnë më shumë për historinë e fiseve. Shumë prej tyre kanë krijuar eko-shtëpizat e tyre, ku ju mund të dëgjoni tingujt e kafshëve teksa flini natën, dhe nga të cilët udhëzuesit lokalë ofrojnë eksplorime të pyjeve me shi të Amazonës përreth, në kërkim të milingonave gjigante. shqiponjave dhe shumë specieve të tjera. Rreth 87% e territorit të vendit është pyll i dendur ku kontakti njerëzor është i rrallë. Këto eko-sisteme të ekuilibruara në mënyrë perfekte kanë evoluar gjatë mijëvjeçarëve, që do të thotë pamje mbresëlënëse,të tilla si Kaieteur Falls,mund të admirohen në format e tyre më të mira, pa shumë njerëz përreth.

5 destinacionet më të mira të vitit 2021!

Oaxaca City, Meksikë

Trashëgimia e Oaxaca-s kalon nëpër gjakun e jetës së qytetit, me gjithçka, nga ushqimi te tekstilet e saj të zhytura në traditë. Prandaj nuk është për t'u habitur që kuzhinierët, artizanët dhe dizajnerët dynden në rrugët e qytetit për të provuar erëza, punime artizanale dhe çdo gjë tjetër. Mënyra më e mirë për të marrë kënaqësi nga qyteti i Oaxaca-s është të merrni një guider. Oaxaca është zemra e Meksikës, me bare të strukura, të veçanta, me biblioteka të vjetra, aty ku mund të gjeni arratisjen që keni nevojë.

5 destinacionet më të mira të vitit 2021!

Helsinki, Finlandë

Harrojeni arkitekturën madhështore dhe vendet e mrekullueshme në bregdet, nëse ka një gjë që Helsinki ka me bollëk, është qetësia që marrin sytë tanë. Në vitin 2018, qyteti qarkulloi më shumë se 99 milionë euro në skenën e tij të artit dhe kulturës, duke forcuar tashmë skenën e muzeve, vendeve të koncerteve dhe galerive. Rezultati është një qytet kulturor me të vërtetë i klasit botëror, mjaft emocionues për të rivalizuar Kopenhagën dhe Stokholmin, i mbushur me zona të zhurmshme të dizajnit dhe i rrethuar nga arkipelagët baltikë.

5 destinacionet më të mira të vitit 2021!

Melides Portugali

Me rërë të artë, sheshe të vogla të fshehura, Melides është Portugalia, por jo siç mund ta dini ju. Pikërisht në mes të bregdetit të paprekur Alentejo, ky fshat kodrinor me kodra të ulëta tashmë është duke u përshëndetur si Comporta e re, për ata që e njohin. Një arratisje aty, është më e mira e vitit 2021./M.M-dritare.net

5 destinacionet më të mira të vitit 2021!