Na ndiqni edhe në

Bota

Vdekja e 4 rusëve në Qerret/ Flet mikesha e tyre: Nuk mund të vdisnin të gjithë njëherësh, presim përgjigjen e autopsisë!

Vdekja e 4 rusëve në Qerret/ Flet mikesha e tyre: Nuk mund të

Vdekja e 4 rusëve në hotel "Gloria" në Qerret të Kavajës vijon të mbetet mister. Mediat ruse kanë shkruar për rastin në fjalë teksa është prononcuar edhe një mikeshë e tyre.

"Sergei ishte një person shumë i mirë, ai nuk i bëri asgjë të keqe askujt. Ne punuam së bashku me të. Ajo që ndodhi ishte një tronditje për ne! Ata vdiqën menjëherë, as nuk lëvizën. Të gjithë mbetën në vendet e tyre. Jam i sigurt se ata nuk mund të vdesin papritmas të gjithë së bashku ose të helmojnë veten në çast. Dikush do të lëvizte ose do të binte, por ata ishin ulur në vendet e tyre. Nuk ka gjurmë. Ndoshta rezultatet e vërteta të autopsisë nuk do të dalin në media. Ata nuk kishin kohë për të ngrënë apo pirë asgjë... Dhe ata që shkruajnë lloj -lloj marrëzish, i uroj që të mos e ndiejnë dhimbjen që na pushtoi", tha mikesha e tyre.

"Derisa të na i japin trupat, ne jemi duke pritur për një ekzaminim. Emri i dhëndrit ishte Katya Nikita. Unë nuk e kam parë atë, e njoh babanë e saj më mirë , Sergei. Tani ne thjesht po presim, - shtoi ajo.

Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e së premtes, ku katër shtetasit rusë u gjetën të pa jetë pranë pishinës së brendshme të hotelit “Gloria”, në Qerret. Një nga pistat kryesore është ajo e asfiksisë si pasojë e çlirimit në atmosferë të klorit që është përdorur për pastrimin e pishinës ditën kur ndodhi ngjarja e rëndë.

Hetuesit kanë dyshime se nuk mund të ketë funksionuar sistemi i ventilimit të pishinës, çka ka sjellë edhe mbingarkesën e ajrit duke shkaktuar asfiksinë e turistëve. Po kështu po verifikohet nëse mund të ketë pasur rrjedhje gazi në ambientin ku ata qëndronin.

Do të jetë përgjigja e analizave të kampionëve të ujit për të parë nivelin e klorit si dhe përgjigja e autopsisë që do të përcaktojë shkakun e vdekjes./M.M-dritare.net