Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Sekretari Blinken i shpreh mirënjohje Kosovës për strehimin e qytetarëve afganë!

Sekretari Blinken i shpreh mirënjohje Kosovës për strehimin e

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, falenderoi Kosovën për strehimin e përkohshëm të qytetarëve afganë të cilët kishin punuar me trupat e koalicionit të udhëhequr nga kërkesa e zyrtarëve.

“Në bisedën time sot me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, e falënderova qeverinë dhe popullin e Kosovës për mikpritjen e afganëve të rrezikuar. Qytetarët e Kosovës, shumë prej tyre bëjnë edhe vet refugjatë, sërish dëshmuan gatishmërinë dhe kapacitetin e tyre për të kontribuar për paqen dhe sigurinë globale ”, shkroi sekretari Blinken.

Sekretari Blinken i shpreh mirënjohje Kosovës për strehimin e

Ndërsa kryeministri Kurti tha në një postim ne Twitter se sekretari Blinken shprehu vlerësimin e presidentit amerikan për mbështetjen dhe bashkëpunimin e Kosovës.

“Kosova është e nderuar të ofrojë një mjedis të sigurt për qytetarët afganë gjatë tranzicionit të tyre. Aleanca jonë me Shtetet e Bashkuara është e palëkundur dhe miqësia jonë po bëhet më e fortë”, shkroi kryeministri Kurti.

Deri tani në Kosovë janë strehuar rreth 700 qytetarë afganë.

Më herët gjatë ditës, sekretari Blinken falënderoi të gjitha vendet përfshirë Kosovën dhe Shqipërinë, që ndihmuan në evakuimin e rreth 124 mijë personave nga Afganistani./voa