Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Oriz libanez/Një recetë e veçantë për darkën e së dielës nga Edlira Ruzi!

Oriz libanez/Një recetë e veçantë për darkën e

E diela do patjetër një gatim të veçantë. Dhe recetat më të mira për ne gjithmonë i gatuan Edlira Ruzi. Për darkën e së dielës ju sugjerojmë një gatim, jo vetëm të shijshëm, por edhe të thjeshtë. Ju duhen pak produkte, dhe në pak kohë do të keni një darkë të mrekullueshme. Receta:

2-3 lugë vaj ulliri

3 grushte me fidhe (makarona vermicelli)

1 gotë plot me oriz

2 gota ujë të nxehtë (ose lëng pule/mishi)

Kripë

Dhe nëse ju ndodhen dhe një grusht me stika pishe të pjekura pak

Skuqen fidhet me vajin e ullirit.

Oriz libanez/Një recetë e veçantë për darkën e

Orizin e shpëlajmë e kullojmë dhe e shtojmë te makaronat. I kaurdisim bashkë me fidhet.

Oriz libanez/Një recetë e veçantë për darkën e

Shtojmë ujin e nxehtë dhe kripën.

Oriz libanez/Një recetë e veçantë për darkën e

E mbulojmë me kapak dhe e lemë në zjarr të ngadaltë. Kur të shihni se orizi është bërë vrima-vrima në sipërfaqe, atëherë do të thotë se është gati.

Oriz libanez/Një recetë e veçantë për darkën e

Nëse do e konsumoni si pjatë të vetme mund t’i shtoni edhe një dore me stika pishe. Mund ta shoqëroni me perime të ndryshme ose pjata mishi.

Oriz libanez/Një recetë e veçantë për darkën e

Ju bëftë mirë!/dritare.net