Na ndiqni edhe në

Moti

Parashikimi i motit për sot, çfarë ndodh me temperaturat!

Parashikimi i motit për sot, çfarë ndodh me temperaturat!

Për ditën e premte vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të qëndrueshme për shkak të masave ajrore jugperëndimore relativisht të thata dhe të ngrohta.

Moti parashikohet i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit si dhe vranësira kalimtare kryesisht në orët e pasdites dhe mbrëmjes. Gjithashtu pritet edhe një rritje e ndjeshme e temperaturave në vlerat e mesditës për shkak të masave ajrore të ngrohta.

Vlen për tu theksuar elementi i erës pasi ajo pritet të fryjë intensive dhe shpejtësi mesatare 3-12m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era bëhet tepër intensive dhe problematike dhe shpejtësi që arrin deri në 18-23m/s. Si rezultat i erës së fortë dallgëzimi në dete pritet të jetë tepër i lartë i forcës 5-7 ballë.

Temperaturat parashikohen:

· në zonat malore 10 deri 28°C

· në zonat e ulëta 14 deri 31°C

· në zonat bregdetare 17 deri 30°C./M.K-dritare.net