Na ndiqni edhe në

Politikë

Berisha për mediat italiane: Marrëveshja për refugjatët, shkelje e të drejtave të shqiptarëve!

Berisha për mediat italiane: Marrëveshja për refugjatët,

Ish-kryeministri Sali Berisha në një intervistë për median italiane Corriere della Sera ka komentuar marrëveshjen për emigrantët mes Italisë dhe vendit tonë.

Sali Berisha, 79 vjeç, ish-kryeministër dhe president i Shqipërisë, ende deputet dhe lider i qendrës së djathtë shqiptare jeni të kampit në Shëngjin për emigrantët?

“Në verë Shëngjini është një nga vendet më të frekuentuara nga turistët dhe sipërmarrësit italianë, këtë vit ka pasur një bum të vërtetë, hotele dhe resorte, plazhe të mbushura me njerëz. Ndoshta Meloni, të cilin e respektoj shumë, e ka bërë me qëllim, ndaj italianët do të kthehen në pushime në Itali”.

Këtë verë në Shqipëri ishte edhe kryeministrja italiane?

Berisha: Ishte një nder i madh për të gjithë ne që ajo erdhi për të kaluar disa ditë pushimi në Shqipëri. Por, me të vërtetë, për mendimin tim marrëveshja për emigrantët është shumë e rrezikshme për shumë arsye.

Cilat?

Berisha: Epo, për shembull se ksenofobia mund të rritet dhe nuk do të doja as të shihja protesta në rrugë kundër Italisë një ditë. Shqipëria është një vend mikpritës, nuk ka racizëm, por është gjithashtu një vend i vogël, i cili për këtë arsye ka frikë se problemet e parë tashmë në vendet e tjera ku kanë lindur këto qendra mund të përforcohen në territorin e saj. Mendoj për Gjermaninë, për vetë Italinë, ku kanë ndodhur vjedhje dhe dhunë seksuale. Lajmi, për shembull, se nga Lampedusa do të mbërrijnë në Shqipëri vetëm emigrantë meshkuj të rritur, u prit me shqetësim. Megjithatë Edi Rama premtoi publikisht vetëm dy vjet më parë se vendi ynë nuk do të priste kurrë emigrantë nga shtetet shumë të pasura perëndimore.

Ai tha se e bëri këtë vetëm nga një ndjenjë miqësie dhe mirënjohjeje ndaj Italisë?

Berisha: Edi Rama mendon vetëm për pushtetin e tij, për interesat e tij, kam frikë se do të përfitojë personalisht nga mbështetja ekonomike që do të vijë nga Italia. Gjykata jonë Kushtetuese thotë se për t'i caktuar ekstra territorialitetin një vendi duhet autorizimi i Presidentit të Republikës. Edi Rama, nga ana tjetër, e bëri gjithçka i vetëm, në fshehtësi, pa mandat. Shpresoj që Gjykata e Strasburgut të ndërhyjë dhe të anulojë gjithçka.

E thua këtë sepse Rama është socialist dhe ju jeni nga Partia Demokratike dhe kundërshtarë politikë?

Berisha: Nuk është kështu. Kur isha kryeministër, ne bëmë një luftë shumë të ashpër kundër trafikantëve të qenieve njerëzore, derisa i hoqëm qafe. Tani, me qeverinë e re, kontrabandistët janë kthyer në detet tona dhe nuk do të doja që këta mijëra emigrantë që vijnë nga Italia të përbënin një biznes të ri. Dhe përsëri: marrëveshja thotë se të drejtat e njeriut do të respektohen. Por Edi Rama nuk respekton as të drejtat e opozitës!

Akuza të rënda për korrupsion janë mbi ty zoti Berisha?

Berisha: Akuza pa prova, rezultat i një makinerie nga lobet. George Soros është kundër meje./M.K-dritare.net